Krvácanie počas tehotenstva

Jednou z prvých myšlienok, ktoré sexuálne aktívnej žene napadnú pri omeškaní jej menštruácie je, že je možno tehotná. Meškajúca menštruácia je jedným z prvých príznakov tehotenstva. Ale čo keď je situácia opačná? Cítiš sa zvláštne, spozorovala si niektoré z príznakov tehotenstva avšak menštruácia prišla ako obvykle? Otázka, ktorá Ti v tomto prípade príde na um je, môžem byť napriek menštruácií tehotná?

Aj keď obvykle je chýbajúca menštruácia príznakom tehotenstva, nie vždy je to tak. Niektoré ženy krvácajú v rannom štádiu tehotenstva, ale existujú aj zriedkavé prípady, kedy žena krváca počas celého tehotenstva. Toto krvácanie počas tehotenstva však len pripomína obvyklú menštruáciu – skutočnosť je taká že sa nejedná o periódu ale o niečo úplne iné.

Menštruácia, taktiež nazývaná perióda, je mesačné vaginálne krvácanie ženy, ktoré obvykle trvá tri až päť dní. Jeho cieľom je pripraviť telo ženy na tehotenstvo. Výstelka maternice narastie a zhrubne aby umožnila oplodnenému vajíčku sa uhniezdiť. Keď nedôjde k oplodneniu vajíčka v danom mesiaci, výstelka maternice sa odlučuje a spolu s menštruačnou krvou je vylúčená z tela von. Ak však dôjde k oplodneniu a vajíčko sa úspešne uhniezdi vo výstelke maternice, hormóny budú kontrolovať túto výstelku a zabezpečia, aby tkanivo steny maternice ostalo neporušené. Toto je dôvod, prečo žena prestane menštruovať počas tehotenstva. Po pôrode sa jej menštruačný cyklus obnoví, v prípade dojčiacej ženy nie je nezvyčajné, aby sa cyklus obnovil až po niekoľkých mesiacoch alebo aby počas dojčenia vôbec nenastúpil.

Je mnoho dôvodov prečo ženy krvácajú počas tehotenstva. Niektoré ženy majú ešte normálnu menštruáciu keď otehotnejú krátko pred začiatkom nového cyklu, teda tesne pred menštruáciou. Toto spôsobuje nejasnosti čo sa týka dátumu pôrodu a gestačného veku. Niektoré ženy majú iba mierne špinenie či ľahké krvácanie v čase očakávanej menštruácie, ktoré obvykle trvá len jeden deň. Príčinou môže byť uhniezďovanie oplodneného vajíčka. Špinenie môže byť aj následkom vaginálneho vyšetrenia alebo pohlavného styku keďže počas tehotenstva je kŕčok maternice veľmi prekrvený. Žiaľ, krvácanie môže byť aj príznakom prebiehajúceho potratu alebo mimomaternicového tehotenstva. Mimomaternicové tehotenstvo nastáva keď oplodnené vajíčko sa neuhniezdi v maternici ale v inom orgáne, obvykle sa vo vajíčkovodoch. Mimomaternicové tehotenstvo je veľmi nebezpečné – môže spôsobiť aj smrť, lebo rastúce oplodnené vajíčko môže porušiť vajíčkovod a spôsobiť tak život ohrozujúce krvácanie. Krvácanie môže taktiež byť príznakom problémov s placentou, čo neskôr môže spôsobiť vážne komplikácie v tehotenstve. Krvácanie nie je však vždy len spojené s tehotenstvom, ale môže byť spôsobené poraneniami pošvy alebo infekciami, ktoré takéto krvácanie môžu zapríčiniť.

Aj keď väčšina prípadov krvácania počas tehotenstva nie sú nijakým alebo len malým rizikom pre zdravie ženy či plodu, veľmi odporúčame čo najskôr vyhľadať lekára.

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať