Faktory vplývajúce na otehotnenie

V súčasnej dobe otehotnenie nie je samozrejmosťou. Zamerajme sa preto na faktory, ktoré majú vplyv a zvyšujú šancu otehotnieť:

Správne načasovanie pohlavného styku

Najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia je práve v čase ovulácie, kedy je vajíčko pripravené na oplodnenie. Toto obdobie nastáva približne v polovici menštruačného cyklu, okolo štrnásteho dňa. Kým u žien sa vajíčka tvoria ešte pred narodením a počas ovulácie sa uvoľňujú, u mužov sa nové spermie tvoria denne. Zrelé vajíčko dokáže prežiť v tele ženy necelý deň, na rozdiel od spermií, ktoré sú životaschopné dva až tri dni. To znamená, že vhodný čas na oplodnenie je dva až tri dni pred a po ovulácii. Spermie v tomto čase dokážu oplodniť vajíčko v ktorom nasledovne dochádza k deleniu buniek. Tento zhluk buniek potom putuje do maternice. Približne sedem dní trvá, kým sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici a začína sa tehotenstvo ženy. Ak nedôjde k úspešnému uhniezdeniu, vajíčko sa spolu so sliznicou maternice odplaví počas pravidelného menštruačného krvácania.

Okrem zaznamenávania priebehu menštruačného cyklu a tým približného stanovenia času ovulácie, si môže žena merať bazálnu teplotu a na jej základe presne zistiť, kedy je najvhodnejší čas na oplodnenie. Jej meraním žena zistí či už ovulácia prebehla a kedy je koniec plodného obdobia v cykle.

Ďalším spôsobom je sledovať cervikálny hlien (hlien krčka maternice), ktorý je nevyhnutnou podmienkou pre tehotenstvo. Ak je tento hlien v správnej konzistencii, predstavuje ideálne prostredie pre pohyb a prežitie spermií.

Optimálna frekvencia pohlavného styku a jeho kvalita

V záujme úspešného oplodnenia vajíčka je potrebné sa zamerať nielen na kvantitu pohlavného styku, ale aj na jeho kvalitu. Sex si musia obaja partneri užiť, musí byť prirodzený a ak dosiahnete orgazmus (ideálne najskôr muž a vzápätí žena, aby sťahy pri orgazme napomohli spermiám), ste na najlepšej ceste za počatím. Čo sa týka frekvencie, neplatí čím viac, tým lepšie. To znamená, že je potrebné nájsť optimálnu mieru. Ak sa totiž budete snažiť o počatie veľmi často, zhorší sa kvalita spermií.

Svoju úlohu hrá aj poloha partnerov pri sexe. Vhodná je napríklad misionárska, pri ktorej dochádza k hlbokému vniknutiu, čo pomáha dostať sa spermiám čo najbližšie ku krčku maternice. Po sexe by mala žena ostať v pokoji ležať, vhodné je podložiť panvu vankúšom, prípadne zdvihnúť alebo pokrčiť nohy a treba vylúčiť sprchu hneď po pohlavnom styku. Samozrejme, že si týmto spôsobom nezaručíte otehotnenie, ale môžete tomu napomôcť.

Pestrá a vyvážená strava a zdravý životný štýl

Ak chce žena otehotnieť, musí sa starať o svoje zdravie pestrou a vyváženou stravou, dostatkom tekutín, spánku a pohybu a to po dobu minimálne pol roka pred plánovaným otehotnením. Skúsenosti žien potvrdzujú, že očistná kúra predtým ako chcete otehotnieť zbavuje telo toxínov, a teda zvyšuje šance na oplodnenie. Cvičenie a šport zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, čo zabezpečuje aj lepšie okysličenie všetkých orgánov, uľahčuje otehotnenie a aj samotný priebeh tehotenstva. Samozrejmosťou je vysadenie antikoncepcie aspoň tri mesiace pred plánovaným otehotnením. Odporúča sa navštíviť gynekológa a všeobecného lekára, aby spravili komplexnú prehliadku a odhalili včas prípadné ochorenia a nastavili liečbu. Je vhodné ihneď začať s užívaním kyseliny listovej spolu s vitamínmi, ktoré podporia plodnosť a zdravý vývin vášho potomka ihneď po splodení.

Dobrý psychický stav

Dôležitú úlohu pri otehotnení okrem fyzického stavu muža a ženy zohráva aj psychika partnerov. Partneri by mali byť v duševnej pohode a snažiť sa minimalizovať stres. Pre muža môže nervozita a stres znamenať menší počet spermií, zníženú pohyblivosť a aj ich priebojnosť. Ak žena nie je spokojná a je v strese, jej telo nebude pripravené na oplodnenie a uhniezdenie vajíčka. Samozrejme, v dnešnej dobe sa nedá stres a stresové situácie úplne odstrániť. Treba sa však snažiť ich minimalizovať a nájsť spôsoby ako ich prekonávať.

Vek ženy

Medzi vekom ženy a šancou otehotnieť je nepriama úmera − čím je žena staršia, tým je pravdepodobnosť úspešného oplodnenia vajíčka nižšia. Žena je najplodnejšia vo veku dvadsaťštyri rokov a po dosiahnutí tridsiateho roku života sa postupne znižuje šanca otehotnieť. Dôvodom je, že s vekom ženy klesá počet a kvalita vajíčok, čo znižuje šancu na ich uhniezdenie v maternici.

Čo by ste mali obmedziť a čomu sa úplne vyhnúť?

V záujme zvýšenia šance otehotnieť je potrebné aby obaja partneri:

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať