Cervikálny hlien - znak ženskej plodnosti

Hlien krčka maternice (nazývaný aj cervikálny hlien) je normálny a zdravý sekrét, ktorý sa tvorí pod vplyvom hormónu estrogénu v krčku maternice. Niekedy sa používa aj označenie pošvový, čo však nie je správne, pretože cervikálny hlien je produkovaný sliznicou krčka maternice a nie pošvou.

Je dôležité rozlišovať medzi hlienom krčka maternice a infekčným výtokom. Výtok sprevádzajú nepríjemné pocity, ako napríklad svrbenie, pálenie, špecifický zápach a hrudkovitá konzistencia zelenkastej farby. Jednoduchý spôsob ako rozoznať či ide o cervikálny hlien alebo výtok, je opláchnuť pošvový výlučok z prstov do misky s čistou vodou. Ak sa výlučok rozpustí a voda sa zakalí, ide o výtok. Hlien z krčka maternice si však svoju štruktúru zachová a vo vode sa nerozpustí.

Rozpoznanie a sledovanie cervikálneho hlienu

Cervikálny hlien sa počas cyklu priebežne mení. Pár dní po menštruácii, teda na začiatku cyklu, žena nemá spravidla žiadny hlien a môže mať pocit sucha. Tesne pred ovuláciou je hlien hustejší a lepkavý, nedá sa roztiahnuť medzi prstami, a preto je pre spermie nepriechodný. Naopak, pre plodné dni je charakteristická zvýšená produkcia cervikálneho hlienu. Nie je dôležité jeho množstvo, ale jeho podoba. Niektoré ženy ho majú veľmi veľa, iné majú problém si ho vôbec všimnúť. Počas plodných dní je postupne redší, stáva sa číry a naťahuje sa. Jeho konzistenciu môžeme prirovnať k vaječnému bielku. Ak ho roztiahnete medzi prstami, natiahnete ho na niekoľko centimetrov. Hlien v takejto forme predstavuje ideálne prostredie pre pohyb a prežitie spermií. Bez hlienu z krčka maternice spermie v priebehu 4 − 8 hodín odumierajú.

Niektoré ženy ani len netušia, že cervikálny hlien je nevyhnutnou podmienkou pre tehotenstvo. Ak chce žena otehotnieť je dobré, aby si sledovala konzistenciu hlienu v priebehu cyklu. Najvhodnejší čas na sledovanie hlienu krčka maternice je ráno, a potom ešte aspoň dvakrát denne. Vhodné je začať v nasledujúci deň po skončení menštruácie. Najskôr sa treba zamerať na celkový pocit, teda či žena má pocit sucha alebo vlhka. Konzistenciu hlienu potom treba skontrolovať prstami, a to sterom cervikálneho hlienu z pošvového vchodu. Ak sa však hlien pri vchode do pošvy nenachádza, možno ho zobrať priamo z krčka maternice. Počas celého cyklu je potrebné pokračovať v stere z krčka, nie je postačujúci len ster pri pošvovom vchode.

Okrem skúmania cervikálneho hlienu viackrát za deň by si mala žena všímať aj hlien na nohavičkách. Samozrejme, je potrebné rozlišovať medzi hlienom z krčka maternice, výtokom, prípadne hlienom vytvoreným pri pohlavnom vzrušení.

Kvalita cervikálneho hlienu

Žena môže kvalitu cervikálneho hlienu ovplyvniť:

Plodné a neplodné dni

Na základe sledovania cervikálneho hlienu vie žena určiť, kedy má plodné a neplodné dni. Neplodné dni sú na začiatku a na konci menštruácie, v období s pocitmi sucha. Pri prvom spozorovaní hlienu krčka maternice ešte nenastávajú plodné dni. Toto obdobie je približne 6 až 10 dní pred ovuláciou. S približovaním ovulácie sa mení cervikálny hlien na pružnejší a priehľadnejší. Posledný deň, kedy možno pozorovať takýto hlien sa nazýva „vrchol“. Po dosiahnutí vrcholu je hlien opäť hustý alebo prichádzajú dni sucha, ktoré trvajú až do najbližšej menštruácie.

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať