Menopauza a jej vplyv na život ženy

Klimaktérium, inak nazývané aj „prechod“, je obdobie života ženy bez menštruačného krvácania, pre ktoré je charakteristická znížená hladina hormónov, pokles funkcie vaječníkov a s tým súvisiace prejavy hormonálnej nerovnováhy. Je veľmi zaujímavé, že s predlžujúcim sa vekom žien je dlhšie aj obdobie po poslednom menštruačnom krvácaní. Takisto ženám, ktoré dostali prvú menštruáciu skôr prichádza menopauza v neskoršom období ako u žien, ktoré začali menštruačne krvácať vo vyššom veku. Menopauza nastáva u žien zväčša v období medzi 45 a 55 rokom a predstavuje koniec činnosti vaječníkov, a teda koniec cyklickej menštruácie.

V súvislosti s menopauzou a klimaktériom je potrebné rozlišovať medzi nasledovnými pojmami:

Negatívne dôsledky klimaktéria

V období klimaktéria ženy pociťujú ťažkosti, ktoré sú dôsledkom poklesu pohlavného hormónu estrogénu. Samozrejme, intenzita ťažkostí je veľmi individuálna. Niektoré ženy ich pociťujú viac, iné menej. Ide najmä o:

Hormonálna substitučná liečba

Pri pociťovaní vyššie spomínaných ťažkostí je vhodné navštíviť lekára. Po dôkladnom vyšetrení môže odporučiť užívanie hormonálnej substitučnej liečby, ktorá sa veľmi podobá hormonálnej antikoncepcii. Ide o podávanie ženských pohlavných hormónov vo forme tabletiek, náplastí, gélov, injekcií dokonca aj nosových sprejov, ktoré dokážu žene veľmi pomôcť utlmiť nepríjemné dôsledky menopauzy a zlepšiť kvalitu života. Pri rozhodovaní o podávaných hormónoch sa berie do úvahy to či žena má ešte maternicu. Ak bola maternica žene operatívne odstránená, podáva sa iba estrogén. V opačnom prípade sa podáva navyše aj hormón progestín, aby sa znížilo riziko karcinómu. V dnešnej dobe nepredstavuje takýto spôsob liečby obrovský zásah do organizmu ako tomu bolo kedysi. Veda pokročila a množstvo podávaných hormónov je neporovnateľne nižšie. Samozrejme, tak ako aj v prípade hormonálnej antikoncepcie, ani hormonálna substitučná liečba nie je vhodná pre ženy s rakovinou maternice, prsníka, pre ženy trpiace cievnymi ochoreniami, napr. žilovou trombózou, či problémami s pečeňou.

Alternatívne riešenie ťažkostí

V prípade, že žene nemôže byť hormonálna substitučná liečba podávaná zo zdravotných dôvodov alebo jednoducho nie je zástancom užívania „chémie“, potom môžu pomôcť alternatívne spôsoby liečby. Je však dôležité poznamenať, že účinok prírodnej liečby je nižší v porovnaní s podávaním hormónov. Taktiež nie je možné týmto spôsobom výrazne zabrániť napr. rednutiu kostí, zlepšiť kvalitu sliznice pošvy alebo funkciu močových ciest. Medzi alternatívne spôsoby liečby patrí:

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať