Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je dôležitou súčasťou života každej ženy. Jedná sa o sériu zmien ktorými ženské telo musí prejsť aby sa pripravilo na prípadné tehotenstvo. Menštruačný cyklus má tri fázy: folikulárnu fázu, ovuláciu a luteálnu fázu. Za prvý deň menštruačného cyklu je považovaný prvý deň krvácania. Priemerný cyklus trvá 28 dní, ale obvykle sa to u každej ženy odlišuje a je to úplne normálne aby bol cyklus kratší alebo dlhší ako 28 dní.

Každý mesiac maternica pripraví novú výstelku pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Keď oplodnenie neprebehne, výstelka spolu s maternicou je vylučovaná von z tela. Jedná sa o každomesačné krvácanie - menštruáciu - ktorú majú ženy od puberty až do obdobia menopauzy.

Prvá menštruácia dievčaťa, nazývaná taktiež menarché, sa nastúpi obvykle vo veku 12 až 13 rokov, avšak za normálne je považované aj rozpätie od 8 do 16 rokov. Menštruačný cyklus sa neustále vyvíja, niektoré zmeny sú veľmi pomalé a postupné, iné náhle a nakoniec žena prestane menštruovať úplne. Menopauza je pojem pre trvalé zastavenie menštruačného cyklu v závere reprodukčného obdobia ženy.

Návaly tepla, zmeny v spacích návykoch, nočné potenie, migrény alebo bolenia hlavy, nával energie alebo naopak úbytok energie, netypická únava a časté zmeny nálad sú niektorými príznakmi menopauzy. Obvykle ženy vstupujú do menopauzy medzi 40 a 55 rokom života avšak niektoré ženy sa ocitnú v predčasnej menopauze (pred 40 rokom života). Genetika je z veľkej časti zodpovedná za vek, v ktorom u ženy nastúpi menopauza. Príčinou predčasnej menopauzy môže byť liečba rakoviny, autoimúnne podmienky, ochorenia štítnej žľazy a iné zdravotné problémy. Prirodzená menopauza je spôsobená tým, že sa hormóny dostanú do nerovnováhy. O samotnej menopauze môžeme hovoriť až vtedy, keď sa menštruácia nedostaví po dobu jedného roka. Proces menopauzy trvá 6 mesiacov až tri roky.

Dĺžka menštruačného cyklu sa odlišuje, niektoré cykly sú kratšie, iné dlhšie. Za pravidelný menštruačný cyklus je považovaný cyklus ktorého rozdiel medzi najdlhším a najkratším cyklom nie je väčší ako 8 dní. Cykly ktorých výchylky sú v rozmedzí 8 až 20 dní sú považované za mierne nepravidelné. Cykly s výchylkami väčšími ako 21 dní sú považované za cykly veľmi nepravidelné.

Nepravidelná menštruácia

Ak je Tvoj cyklus nepravidelný (teda výchylka v dĺžke cyklu je väčšia ako 21 dní), nie je žiaľ možné predpovedať kedy dostaneš ďalšiu menštruáciu. Predikcia periódy nie je nikdy celkom presná, pretože aj keď obvykle prichádza Tvoja menštruácia pravidelne, neznamená to ešte, že aj tá ďalšia menštruácia príde načas. Avšak tento menštruačný a ovulačný kalendár Ti umožní získať celkom dobrú predstavu kedy Tvoju najbližšiu menštruáciu môžeš očakávať.

Menštruácia pod kontrolou

Hormóny estrogén a progesterón majú najdôležitejšiu úlohu v menštruačnom cykle. Estrogén je zodpovedný za budovanie výstelky maternice. Hladina progesterónu je zvýšená po ovulácií (po uvoľnení vajíčka z vaječníka) ktorá obvykle prebehne približne v polovici cyklu. Progesterń pomáha estrogénu udržiavať výstelku maternice dostatočne hrubú a pripravenú pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Na začiatku cyklu pokles progesterónu spolu s estrogénom spôsobuje oddelenie výstelky maternice od stien maternice. Hladiny hormónov môžu byť ovplyvnené plodnosťou ženy alebo jej menštruačným cyklom. Iné faktory ktoré majú vplyv na cyklus sú antikoncepčné tabletky, málo telesného tuku, strata hmotnosti, nadváha, príliš intenzívne telesné cvičenie a stres.

Mýty o menštruácii

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať