Čo je ovulácia a ovulačná perióda?

Ovulácia je uvoľnenie vajíčka (a niekedy nielen jedného vajíčka) z vaječníkov, ktoré následne putuje ženskými vajcovodmi do maternice. Táto časť menštruačného cyklu je považovaná za plodné obdobie ženy. Toto obdobie nastáva opakovane, každý mesiac okolo 14teho dňa v prípade pravidelného a 28 dňového menštruačného cyklu. V tomto a okolo tohto času je vajíčko schopné byť oplodnené a to presne od 12 do 48 hodín predtým ako sa začne vstrebávať v maternici. V tomto období sú šance na otehotnenie najväčšie. Ak nenastane oplodnenie vajíčka, výstelka maternice spolu s neoplodneným vajíčkom a krvou sa vylúčia z maternice. Toto obdobie sa nazýva menštruácia. Ovulácia však nemusí nastať medzi každým cyklom. Ovulácia je veľmi zložitý proces a preto musíš pochopiť svoje telo a svoje cykly, aby si vedela čo sa práve deje. Na zistenie času ovulácie slúži niekoľko metód kombináciou ktorých je možné získať celkový prehľad. Môžeš si napríklad všímať svoj výtok, sledovať periódu, značiť si vaginálnu teplotu, atď.

Kľúčové fakty o ovulácii

V súčasnej dobe má veľa žien problémy s otehotnením. Avšak použitím dostupných nástrojov je možné zvýšiť svoje šance na otehotnenie a to veľmi úspešne. Na to, aby sme ovuláciu pochopili, musíme poznať niektoré kľúčové fakty:

Príznaky - symptómy ovulácie

Nie je ťažké určiť ovuláciu a ovulačné symptómy ak vieš na čo sa máš sústrediť. Niektoré príznaky alebo symptómy ovulácie môžu naznačiť, že ovulácia práve prichádza. V prípade, že sa snažíš otehotnieť, toto je ten pravý moment na nechránený pohlavný styk. Iné znaky môžu napovedať, že ovulácia práve skončila. Je veľmi veľa príznakov, ktoré prezradia prichádzajúcu ovuláciu, ale je veľmi ťažké sledovať ich všetky. Preto odporúčame vybrať si dve‒tri ktoré sa Ti sledujú najľahšie. V prípade, že nemáš žiadne príznaky menštruácie alebo ovulácie, mala by si vytlačiť všetky údaje, ktoré máš uložené v kalendári a ukázať ich svojmu lekárovi. Je možné, že si otehotnela a tieto údaje môžu lepšie určiť prípadne tehotenstvo a fázu v ktorej sa práve nachádzaš.

Je pomerne veľa ovulačných príznakov, ale ako sme spomenuli vyššie, nie je potrebné aby si ich sledovala všetky. Vyber si iba tie, s ktorými sa cítiš najviac pohodlne. Najčastejšie príznaky ovulácie sú:

Niektoré ženy môžu spozorovať aj menej časté ovulačné príznaky alebo symptómy. Spomeňme aspoň niektoré:

Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

Užitočné články, ktoré Ťa môžu zaujímať